NOWOCZESNA diagnostyka laboratoryjna PASOŻYTÓW

25 stycznia 2019

Almed

Od wielu miesięcy nasze laboratorium wykonuje diagnostykę chorób pasożytniczych wg najnowszych standardów w dziedzinie parazytologii.

 
Jako JEDYNI na tym terenie podjęliśmy współpracę z Katedrą Biologii i Parazytologii UM., co pozwoliło nam wdrożyć najnowsze zalecenia i metody diagnostyczne opracowane przez naukowców i praktyków.
Tym samym przyczyniamy się diagnozowania chorób, które nie są może powszechne ale niezmiernie trudne do wykrycia. 
Rozpoznanie inwazji pasożytniczych nie jest łatwe, gdyż w naszym jelicie mogą występować różne gatunki pasożytów oraz ich różne postacie rozwojowe (jaja, larwy, postać dorosła). Niejednokrotnie złożone cykle rozwojowe pasożytów oraz ich zdolność do efektywnego unikania układu odpornościowego gospodarza utrudniają diagnostykę.
Nowoczesna i dobra diagnostyka parazytologiczna wymaga sprzętu najnowszej generacji ale też specjalnych kwalifikacji              i umiejętności pracowników.
Spośród naszych diagnostów 3 osoby posiadają takie uprawnienia potwierdzone certyfikatami uczelni medycznych.

Po wdrożeniu wszelkich dostępnych metod analitycznych i wzbogaceniu diagnostyki podwójnym testem antygenowym oraz metodami fluorescencji, wykrywalność jaj, cyst, zarówno endo- jak i ektopasożytów znacznie wzrosła.

Oprócz badania kału wykonujemy również badanie krwi w kierunku następujących pasożytów:

1. Ascaris lumbricoides
2. Toxocara canis
3. Echinococcus spp
4. Lamblia intest.
5. Taenia spp

Ponadto jesteśmy JEDYNYM laboratorium w mieście, które wykonuje diagnostykę nużeńca DEMODEX spp, czyli ektopasożyta (zewnętrznego), który atakuje głównie rzęsy, skórę owłosioną i nieowłosioną oraz gruczoły łojowe.

Przy okazji serdecznie dziękujemy za uznanie i docenienie naszej pracy przez duże grono lekarzy pediatrów i okulistów.

Powrót